American Nuclear Society
Home

Home / About / Election Results

2014 ANS National Election Results

We are pleased to announce the results of the 2014 ANS national election. All candidates' terms begin June 19, 2014.

Vice President / President-Elect

Eugene S. Grecheck

Mr. Eugene S. Grecheck is a Consultant; recently retired as Vice President of Nuclear Engineering & Development at Dominion Nuclear.

US At-Large Directors

Mr. Paul T. Dickman

Mr. Paul T. Dickman is Senior Policy Fellow with the Argonne National Laboratory, Washington DC Office.

Mrs. Katherin L. Goluoglu

Mrs. Katherin L. Goluoglu is Lecturer with the University of Florida located in Gainesville.

s. Gale Hauck

Ms. Gale Hauck is a Nuclear Engineer with Westinghouse located in Pittsburgh, Pennsylvania.

Ms. Sandra M. Sloan

Ms. Sandra M. Sloan is Manager of Design Integration & Licensing at B&W mPower located in Lynchburg, Virginia.

Non-US At-Large Director — Europe/Africa Region

Dr. Sandra Dulla

Dr. Sandra Dulla is Assistant Professor at Politecnico di Torino located in Torino, Italy.

Professional Divisions

  • Accelerator Applications Division
    • Phillip L. Cole - Chair
    • James F. Stubbins - Vice Chair
    • Charles T. Kelsey, IV - Secretary
    • Erich A. Schneider - Treasurer
    • Andrei Afanasev - Executive Committee
    • Blair P. Bromley - Executive Committee
    • Peter Hosemann - Executive Committee
  • Aerospace Nuclear Science & Technology Division
    • John Darrell Bess - Chair
    • William W. Saylor - Vice Chair
    • Michael G. Houts - Executive Committee
    • Christopher G. Morrison - Executive Committee
  • Biology & Medicine Division
    • Stephen P. LaMont - Chair
    • Bryan P. Bednarz - Vice Chair
    • Dimitri Tamalis - Secretary/Treasurer
    • Sam Glover - Executive Committee
    • Dagistan Sahin - Executive Committee
  • Decommissioning & Environmental Sciences Division
    • Eduardo B. Farfan - Chair
    • Jay Peters - Vice Chair
    • Mark S. Campagna - Secretary
    • Holly P. Wohlberg - Treasurer
    • James S. Bollinger - Executive Committee
    • Carl A. Mazzola - Executive Committee
    • Richard St. Onge - Executive Committee
  • Education, Training & Workforce Development Division
    • Lisa M. Marshall - Chair
    • Marsha J. Bala - 1st Vice Chair
    • Adrian E. Mendez-Torres - 2nd Vice Chair
    • Elizabeth L. McAndrew-Benavides - Treasurer
    • Blair P. Bromley - Executive Committee
    • Jane A. LeClair - Executive Committee
    • Anthony Michael Scopatz - Executive Committee
    • Steven L. Ward - Executive Committee
  • Fuel Cycle & Waste Management Division
    • Jack D. Law - Chair
    • Jeffrey R. Brault - Vice Chair
    • Heather J. MacLean Chichester - Executive Committee
    • Steve Eugene Skutnik - Executive Committee
    • Andrew G. Sowder - Executive Committee
    • Terry A. Todd - Executive Committee
    • Man-Sung Yim - Executive Committee - Non-US
  • Fusion Energy Division
    • Susana Reyes - Chair
    • Arnold Lumsdaine - Vice Chair
    • Paul W. Humrickhouse - Secretary/Treasurer
    • Blair P. Bromley - Executive Committee
    • Craig M.V. Taylor - Executive Committee
    • Neill P. Taylor - Executive Committee
  • Human Factors, Instrumentation & Controls Division
    • John M. Mahoney - Chair
    • Sean M. Smith - 1st Vice Chair
    • Jamie Baalis Coble - 2nd Vice Chair
    • Sacit M. Cetiner - Secretary
    • Terry W. Jackson - Treasurer
    • Leroy A. Hardin, Jr. - Executive Committee
    • Raymond L. Herb - Executive Committee
    • J. Wesley Hines - Executive Committee
    • Kathryn A. McCarthy - Executive Committee
    • John O'Hara - Executive Committee
  • Isotopes & Radiation Division
    • Steven R. Biegalski - Chair
    • Lei "Raymond" Cao - Vice Chair
    • Robert Gregory Downing - Treasurer
    • James M. Bowen - Executive Committee
    • Lin-wen Hu - Executive Committee
    • Xin Liu - Executive Committee
  • Materials Science & Technology Division
    • Heng Ban - Chair
    • Micah J. Hackett - Vice Chair
    • Julie D. Tucker - Secretary/ Treasurer
    • Peter Hosemann - Executive Committee
    • Heather J. MacLean Chichester - Executive Committee
    • Kathryn "Kallie" E. Metzger - Executive Committee
    • Gokul Vasudevamurthy - Executive Committee
    • Janelle P. Wharry - Executive Committee
  • Mathematics & Computation Division
    • Forrest B. Brown - Chair
    • Tunc Aldemir - Vice Chair
    • Daniel F. Gill - Secretary
    • Brian N. Aviles - Treasurer
    • Steven P. Hamilton - Executive Committee
    • Wei Ji - Executive Committee
    • Richard C. Martineau - Executive Committee
    • Jean C. Ragusa - Executive Committee
  • Nuclear Criticality Safety Division
    • Jerry E. Hicks - Chair
    • Sedat Goluoglu - Vice Chair
    • Chad L. Pope - Secretary
    • John A. Miller - Treasurer
    • Katherin L. Goluoglu - Executive Committee
    • Andrew W. Prichard - Executive Committee
    • Kevin H. Reynolds - Executive Committee
  • Nuclear Installations Safety Division
    • Ronald A. Knief - Chair
    • Susan Y. Pickering - Vice Chair
    • Robert P. Martin - Secretary/Treasurer
    • Anthony J. Baratta - Executive Committee
    • Phillip G. Ellison - Executive Committee
    • Charles R. Martin - Executive Committee
    • Richard C. Swinburn - Executive Committee
  • Operations & Power Division
    • Richard E. Cole - Chair
    • Thomas A. Remick - 1st Vice Chair
    • W. A. "Art" Wharton, III - 2nd Vice Chair
    • James V. Gilbert - Secretary
    • Myron M. Kaczmarsky - Treasurer
    • Ralph A. Butler - Executive Committee
    • Richard F. Carpenter, Jr. - Executive Committee
    • Richard E. Gadbois - Executive Committee
    • Kelly A. Jordan - Executive Committee
  • Radiation Protection & Shielding Division
    • Glenn E. Sjoden - Chair
    • Michele Sutton Ferenci - Vice Chair
    • Steven J. Nathan - Secretary
    • Jason T. Harris - Executive Committee
    • Lawrence H. Heilbronn - Executive Committee
    • Thomas M. Miller - Executive Committee
    • Arkady Serikov - Executive Committee - Non-US
    • Margaret K. Sudderth - Executive Committee - Student
  • Reactor Physics Division
    • Ronald J. Ellis - Chair
    • Pavel V. Tsvetkov - Vice Chair
    • Arzu Alpan - Secretary
    • Fausto Franceschini - Treasurer
    • Anna Erickson - Executive Committee
    • Gianluca Longoni - Executive Committee
    • Russell E. Stachowski - Executive Committee
    • Guy Marleau - Executive Committee - Non-US
  • Robotics & Remote Systems Division
    • Mark W. Noakes - Chair
    • William C. Eason - Vice Chair
    • Mitch Pryor - Secretary
    • Richard L. Minichan - Treasurer
    • Daren L. Cato - Executive Committee
    • William R. Hamel - Executive Committee
    • Steven W. Shaw - Executive Committee
    • Jessica D. Shewmaker - Executive Committee - Student
  • Thermal Hydraulics Division
    • Si Young Lee - Chair
    • DuWayne L. Schubring - Vice Chair
    • Seungjin Kim - Secretary
    • Kurshad Muftuoglu - Treasurer
    • Fan-Bill Cheung - Executive Committee
    • Paolo Ferroni - Executive Committee
    • Donna Post Guillen - Executive Committee
    • Jong H. Kim - Executive Committee
    • Wade R. Marcum - Executive Committee
  • Young Members Group
    • Elia Merzari - Chair
    • Ben Holtzman - Vice Chair
    • Kathryn D. Huff - Secretary
    • Peter J. Shaw - Treasurer
    • Piyush Sabharwall - Executive Committee
    • Rachel N. Slaybaugh - Executive Committee
    • Nicolas E. Stauff - Executive Committee
    • W. A. "Art" Wharton, III - Executive Committee
    • Laszlo Zsidai - Executive Committee
  • Nuclear Nonproliferation Technical Group
    • Morris E. Hassler - Chair
    • C. E. (Gene) Carpenter, Jr. - Vice Chair
    • Lenka Kollar - Secretary
    • Shaheen A. Dewji - Treasurer
    • Rian M. Bahran - Executive Committee
    • Stephen V. Mldadineo - Executive Committee
    • Ross Christopher Robinson - Executive Committee
    • Mateusz Monterial - Executive Committee - Student

Last updated May 16, 2014, 8:56am CDT

Questions or comments about the site? Contact the ANS Webmaster.
advertisement