Washington Internships for Students of Engineering (WISE)

ANS Sponsored Interns

  • Zachary T. Deziel - NASA

  • Robert Brent Renfrow - Lipscomb University


Community College/Trade School

Kent Hamlin Memorial Scholarship

  • Micheal J. Bircher - Columbia Basin College

  • Thomas C. Oberhausen - Lakeland Community College


NEED

Nontraditional Student Scholarships

  • Teyen Widdicombe - University of Idaho

John and Muriel Landis Scholarships

  • Madison N. Allen - University of Tennessee Knoxville
  • Madison N. Bushloper - University of Florida
  • Alexander S. Hauck - Rensselaer Polytechnic Institute
  • Miriam A. Kreher - Massachusetts Institute of Technology
  • Ryan P. McGuire - Virginia Commonwealth University
  • Gibson D. Prall - University of New Mexico
  • Sierra A. Tutwiler - Virginia Commonwealth University

Undergraduate

ANS Incoming Freshman

  • Tucker H. Bundy - Idabel High School (OK)
  • Sarah E. Cole - Mountain View High School (ID)
  • Rory M. Coll - Leonardtown High School (MD)
  • Alexander T. Edwards - Bob Jones High School (AL)
  • Carly E. Evans - Walled Lake Northern (MI)
  • Jonathan Liu - Saint Joseph High School (IN)
  • Lane M. Scheel - Palmyra-Eagle High School (WI)
  • Michael Shiwbaran - Central Park East High School (NY)
  • Jasmine C. Walker – Copley High School (OH)
  • Gabriel W. Watson - Anderson County High School (TN)

ANS Undergraduate (Sophomore)

  • William A. Graham – North Carolina State University

ANS Undergraduate (Junior/Senior)

  • Christian A. Arguello - University of New Mexico
  • Hayden S. Bland - North Carolina State University
  • Anthony G. Bowers - University of Massachusetts Lowell
  • Grayson S. Gall - North Carolina State University
  • Jacob M. Halpern – Purdue University
  • Tyler J. Lewis - Purdue University
  • Charles McSwain - University of Tennessee, Knoxville
  • Mitchell L. Mika - University of Florida
  • Kogan L. Powell - Utah State University
  • Anthony F. Tom - University of Tennessee - Knoxville

Angelo F. Bisesti Memorial Scholarship

  • Noah M. Higgins – North Carolina State University

Raymond DiSalvo Memorial Scholarship

  • Alisa K. Machiwalla - Kennesaw State University

William R. & Mila Kimel Nuclear Engineering Scholarship

  • Jack W. Fletcher - Missouri University of Science and Technology
  • Laura J. Shi - University of California, Berkeley

John R. Lamarsh Memorial Scholarship

  • Kaylee M. Cunningham - University of Florida
  • Abigail M. Davis - North Carolina State University

Hans P. Loewen Memorial Scholarship

  • Sophia L. Morton - Oregon State University

Accelerator Applications Division Scholarship

  • Noah M. Higgins - North Carolina State University

Operations and Power Division Scholarship

  • Benjamin M. McNeely - University of Massachusetts Lowell
  • Katy J. Worrell – University of Tennessee, Knoxville

Fusion Energy Division Dr. Kenneth R. Schultz Undergraduate Scholarship

  • Joshua M, Hoffman - University of Illinois Urbana-Champaign
  • Broderick M. Sieh - Kansas State University (Honorable Mention)

Rudi Stamm’ler Reactor Physics Division Scholarship

  • Timothy M. Kiefer - North Carolina State University

Graduate

ANS Graduate

  • Eli J. Boland - Missouri University of Science & Technology
  • Adam Darr - Purdue University, West Lafayette
  • Ahmed Moustafa - North Carolina State University
  • Kathryn A. Mummah - University of Wisconsin-Madison
  • Rittu S. Raju- The University of Michigan
  • Ashley R. Raster - Missouri University of Science and Technology
  • Ghada Shkoukani Alqous - North Carolina State University
  • Sarah R. Stevenson – University of California, Berkeley
  • Samuel O. Webster – North Carolina State University
  • Paige K. Witter - Colorado State University

Everitt P. Blizard Graduate Scholarship

  • Madeline L. Lockhart - North Carolina State University

Robert A. Dannels Memorial Scholarship

  • Emily H. Vu - University of Michigan, Ann Arbor

Decommissioning & Environmental Sciences Division Graduate Scholarship

  • Abdulsalam I. Shakhatreh - Virginia Tech

Ely M. Gelbard Graduate Scholarship

  • Hadyn Kistle - Texas A&M University

Alan F. Henry/Paul A. Greebler Memorial Scholarship

  • William C. Dawn - North Carolina State University
  • Gavin K. Ridley - Massachusettes Institute of Technology

Lawrence E. Hochreiter Graduate Scholarship

  • Adam Kraus - Pennsylvania State University

Saul Levine Memorial Scholarship

  • Katelyn C. Cook, Rensselaer Polytechnic Institute

Michael J. Lineberry Graduate Scholarship

  • Kaelee A. Novich - Boise State University

Nuclear Criticality Safety Pioneers Scholarship

  • Kristin N. Stolte - Texas A&M University

Fuel Cycle & Waste Management Division John D. Randall Scholarship

  • Hannah K. Patenaude, University of Nevada, Las Vegas

James F. Schumar Scholarship

  • Lorenzo Vergari - University of California, Berkeley

Robert E. Uhrig Graduate Scholarship

  • Vincent P. Paglioni - University of Maryland, College Park

Vogt Radiochemistry Scholarship

  • Madison N. Allen - University of Tennessee, Knoxville

Local Sections

ANS Oak Ridge / Knoxville Local Section Graduate Scholarship

  • Madison S. Ratner - University of Tennessee - Knoxville

ANS Oak Ridge / Knoxville Local Section Undergraduate Scholarship

  • Madison N. Allen - University of Tennessee Knoxville

ANS Pittsburgh Local Section Graduate Scholarship

  • Miriam A. Kreher - Massachusetts Institute of Technology

ANS Pittsburgh Local Section Undergraduate Scholarship

  • Veronica Heyl - North Carolina State University

Washington DC Local Section George P. Shultz and James W. Behrens Graduate Scholarship

  • Arturo Cabral - Virginia Commonwealth University
  • William Searight - Pennsylvania State University

Washington, DC Local Section Jeffrey A. Gorman Undergraduate Scholarship

  • Joshua M. Hoffman - University of Illinois Urbana-Champaign

Savannah River Local Section Richard Benjamin Memorial Scholarship

  • Jayme Still - Barnwell High School
  • Ekow Aidoo - Augusta Preparatory Day School


Last modified August 4, 2021, 4:16pm CDT