American Nuclear Society
Home

Home / Honors and Awards / Recipients

Browse:
2013
Oak Ridge National Laboratory High Flux Isotope Reactor
2012
Not Awarded
2011
Not Awarded
2010
Texas A&M Nuclear Science Center,University of Florida Text Reactor,Purdue University Reactor,Oregon State University,Washington State University Nuclear Reactor,University of Wisconsin Nuclear Reactor,Neutron Radiography Reactor
2009
Not Awarded
2008
Not Awarded
2007
Nuclear Engineering Teaching Laboratory (NETL) at the University of Texas at Austin
2006
Not Awarded
2005
B. Ralph Sylvia (posthumously)
2004
Not Awarded
2003
Not Awarded
2002
Not Awarded
2001
Peter Martin
2000
Yuichi Hayashi
1999
Louis F. Storz
1998
FFTF Operations, Maintenance, and Engineering, in recognition of disciplined defueling operations and storage operations of spent mixed oxide fuel
1997
Howard Maxwell and the Arizona Public Service Predictive Maintenance Team
1996
Brookhaven National Laboratory
1995
Not Awarded
1994
Not Awarded
1993
Leo B. Holland (Martin Marietta Energy Systems),Louis F. Storz (Toledo Edison)
1992
George C. Fullmer (GE Nuclear, San Jose) (retired)
1991
Graham M. Leitch (Philadelphia Electric Company, Limerick Generating Station),W. T. Ullrich (Tennessee Valley Authority, Browns Ferry Unit 3 Restart)
1990
Patrick Tierney and Eward L. Watzl (Northern States Power),Henry D. Hukill, T. Gary Broughton and Michael J. Ross (GPU Nuclear Corp.),Robert M. Brugger, Don M. Alger, J. Charles McKibben and Chester B. Edwards, Jr. (University of Missouri-Columbia)
1989
James E. O'Sullivan (Pennsylvania Power & Light Co.),Team of: C. Chiu, W. Frick, B. Woods, J. Tate, S. McMahan, D. Niebruegge, V. Fisher, J. Salazar, B. Duncil, C. Elliott, W. Wilczek, M. Gutell, J. Moore, R. Waldo, G. Holloway,Southern California Edison Company (San Onofre Trip Reduction Task Force)
1988
Donald R. Harris (Rensselaer Polytechnic Institute),William A. Haller (Duke Power Company),Richard M. Smith (Carolina Power & Light Company)
1987
FFTF Reactor Operations Management Team: R. H. Davis, G. B. Griffin, D. G. Hamrick, L. E. Harville, C. P. Wick, D. J. Swaim,John C. Merritt, Jr. (Maine Yankee Atomic Power Company),Team: Shuh-Ji Tsuei (Taiwan Power Company), Shoei-Jin Liao, Neng-Fu Shih
1986
Richard J. Cashwell (University of Wisconsin),Harold W. Keiser (Pennsylvania Power & Light Company)
1985
Charles R. Dietz (Carolina Power and Light Co. Brunswick Nuclear Project),Team of: Roland N. Smith (Argonne National Laboratory, ID) and William H. Perry (EBR II),Team of: Efford H. Pierce (Yankee Atomic Electric Co.), Edward A. Walsh, Edwin R. Taylor, Donald B. Vassar, Karl E. Jurentkuff
1984
Not Awarded
1983
Peter Martin

Last updated September 8, 2014, 1:37pm CDT.

 
Questions or comments about the site? Contact the ANS Webmaster.
advertisement