American Nuclear Society
Home

Home / Honors / Recipients / 2013 Winter Meeting

Nam Truc Dinh Hoffman Fellow

Nam Truc Dinh – Fellow

Won Sik Yang Hoffman Fellow

Won Sik Yang – Fellow

Miller Zinlke PCE

William H. Miller - Landis Public Communication & Education Award

Kirsten Laurin-Kovitz - Mary Jane Oestmann Professional Women's Achievement Award

Kirsten Laurin-Kovitz - Mary Jane Oestmann Professional Women's Achievement Award

Chang Oh (posthumously) -  Thermal Hydraulics Division Technical Achievement Award, Theresa Oh accepting on his behalf.

Chang Oh (posthumously) – Thermal Hydraulics Division Technical Achievement Award,
Theresa Oh accepting on his behalf.

Ali Mosleh - Nuclear Installations Safety Division Theos J. 'Tommy' Thompson Award

Ali Mosleh – Nuclear Installations Safety Division Theos J. "Tommy" Thompson Award

Eric P. Loewen - Young Members Group Young Members Advancement Award

Eric P. Loewen – Young Members Group Young Members Advancement Award

Piyush Sabharwall -Young Members Group Young Member Excellence Award

Piyush Sabharwall – Young Members Group Young Member Excellence Award

Carl A. Mazzola - Standards Service Award

Carl A. Mazzola – Standards Service Award

Charles E. Till - Decommissioning & Environmental Sciences Division W. Bennett Lewis Award

Charles E. Till – Decommissioning & Environmental Sciences Division W. Bennett Lewis Award

Augusto Gandini - Reactor Physics Division Eugene P. Wigner Reactor Physicist Award

Augusto Gandini – Reactor Physics Division Eugene P. Wigner Reactor Physicist Award

Michaele Brady Raap - Presidential Citation

Michaele Brady Raap – Presidential Citation

William Corcoran - Presidential Citation

William Corcoran – Presidential Citation

Audeen Fentiman - Presidential Citation

Audeen Fentiman – Presidential Citation

David Matthews - Presidential Citation

David Matthews – Presidential Citation

Theodore Rockwell (posthumously) - Presidential Citation, Cyrena Rockwell accepting on his behalf.

Theodore Rockwell (posthumously) – Presidential Citation, Cyrena Rockwell accepting on his behalf.

Eugene P. Wilkinson (posthumously) - Presidential Citation, Steven Wilkinson accepting on his behalf

Eugene P. Wilkinson (posthumously) – Presidential Citation, Steven Wilkinson accepting on his behalf.

Mimi Holland Limbach - Distinquished Service Award

Mimi Holland Limbach – Distinquished Service Award

Savannah River Local Section, Idaho Local Section, Northeastern New York Local Section, and Pittsburgh Local Section -   Local Sections Meritorious Awards

Savannah River Local Section, Idaho Local Section, Northeastern New York Local Section, and Pittsburgh Local Section – Local Sections Meritorious Awards

Youngsuk Bang  - Education, Training & Workforce Development Division Mark Mills Award

Youngsuk Bang – Education, Training & Workforce Development Division Mark Mills Award

Randy Edington - Education, Training & Workforce Development Division Robert L. Long Training Excellence Award, Joe Waid accepting on his behalf

Randy Edington – Education, Training & Workforce Development Division Robert L. Long Training Excellence Award, Joe Waid accepting on his behalf.

Antoinette (Toni) I. Bishop - Octave J. DuTemple Award

Antoinette (Toni) I. Bishop – Octave J. DuTemple Award

Pete Domenici -  Alvin M. Weinberg Award

Pete Domenici – Alvin M. Weinberg Award

Harold M. Agnew (posthumously) - Seaborg Medal, John Brown accepting on his behalf

Harold M. Agnew (posthumously) – Seaborg Medal, John Brown accepting on his behalf.

Last updated November 25, 2013, 2:33pm CST.

 
Questions or comments about the site? Contact the ANS Webmaster.
advertisement